Cevizhane
Organik, kaliteli, hasatında...
TR EN AR
Çocuklar İçin Çevreci Alışkanlıklar

Çocuklar İçin Çevreci Alışkanlıklar

‘Ağaç yaşken eğilir’ atasözü gerçekten de çok doğru. Çocukken kazanılan doğru alışkanlıklar hayat boyunca yeni nesillere aktarılarak gelecek nesillerin korunmasında önemli bir rol oynuyor. Dünyamızı ve doğayı sahiplenmemiz gereken bu günlerde, doğa hakkında çocuklarımıza vereceğimiz doğru bilgiler onlara çevre bilinci ve sorumluluğu aşılayacaktır. Çevremizi koruyabilmek için çocuklarımıza aktarabileceğimiz üç başlık vardır.

Enerji Tasarrufu

Bu alışkanlığı çocuklara vermek için bilgisayarları, tabletleri ve televizyonları belirli zamanlarda kapatarak şarjda bırakmayın. Odadan çıkarken ışığı daima kapatın. Suyu gereksiz harcamasını önlemek için diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaya başladığınız ilk andan itibaren dişlerini fırçalarken suyu kapalı tutun. Çöplerinizi kağıt, cam ve plastik olarak ayrıştırın. Bu ve benzeri uygulamaları çocuklarınızın gözü önünde yaparak onları gelecek için bilinçli bir birey olarak hazırlayabilirsiniz.

Eğlenceli Aktiviteler Planlayın

Çocuğunuzun doğayı tanımayı ve ona değer vermeyi öğrenebileceği eğlenceli aktiviteler düzenleyin.

Bahçenizde, balkonunuzda hatta ev içinde kendi çicek ve bitkilerini yetiştirmesini sağlayın. Bitkileri ona aldığınız bir saksıya ekin ve sorumluluğu ona vermekten çekinmeyin. Bahçenize, yoksa apartmanınızın bahçesine bir fidan dikin. Belli aralıklarla bu fidanı ziyaret ederek onun büyüdüğünü görmesi çocuğunuzun çevre bilincinin oluşmasına son derece önemli katkılar sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.