Cevizhane
Organik, kaliteli, hasatında...
TR EN AR
Organik Üretimin Önemi

Organik Üretimin Önemi

Küreselleşen Dünyada birçok gıdanın genetiğiyle oynamak doğallığından uzak, katkılı gıdalara karşı tamamen doğal ve organik iklim ile iç içe yetiştirilmiş ürünler ile insanlığa büyük hizmet sağlamanın baş mimarı olan üreticilerimizin emeklerini korumak organik üretimin temellerini oluşturmaktadır.

Organik gıdanın besin değeri yüksek ve lezzeti yerindedir. Aynı coğrafyada aynı üretim yöntemleri ile yetiştirilmiş bile olsalar farklı çeşitler, farklı tatlar ve farklı besin değerleri taşırlar. Kusurlu araştırmalar organik gıdanın farkını gölgeleyemez. Türkiye’de organik gıda ile doğa dostu üretim ve tüketim alışkanlıklarının yaygınlaşması ile tüketiciler, organik gıdanın besin değerlerinin sadece yasalarla belirlenmiş yetiştirme yöntemleriyle değil; tohumuyla, yetiştirildiği toprakla ve ürünlerin yerel çeşitliliğiyle doğrudan ilişkisi olduğunun farkına varıyor.

Bir ürünün tohumu, çeşidi, toprağı, suyu, yetiştirildiği coğrafyanın  farklı olması lezzetinde de, besin değerlerinde de farklılıklar yaratır. Organik besinlerle beslenen kişiler hastalıklara karşı doğal bir korunma yolu geliştirilmiş olurlar. Özellikle kanser ve diğer birçok hastalıktan kendilerini koruyarak sağlıklı yaşarlar

Ekolojik tarımda toprak yapısı, sağlığı ve verimliliğinin korunması hedeflenir. Bir avuç toprak içinde barındırdığı binlerce mikroorganizma ile bitkilerin su besin ihtiyaçlarını karşılamasına yardım eder. Uygun toprak işleme ve rotasyon ile ekolojik tarımla toprak korunmuş olur. Kimyasallar yerine doğal maddelerle toprak verimliliği arttırılır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.